Suurustunnused - suur, väike, pikk, lühike, kõrge, madal, lai, kitsas, paks,
õhuke jt;


Näita, mis on suur.

Eesmärk. Kinnistada mõisteid suur ja väike.

Vahendid. Erineva suurusega mänguasjad.

Käik. Õpetaja küsib lastelt, millised esemed on suured ja millised väikesed. Siis laseb lastel valida kõik väikesed esemed ja kõik suured esemed.


Missugune pall on kotis?

Eesmärk. Kinnistada suuruse mõistet.

Vahendid. 2 suurt ja 2 väikest palli, kott.

Käik. Õpetaja asetab lauale 2 palli, ühe suure ja teise väikse. Kaks ülejäänud niisama suurt palli asetab ta vaheldumisi kotti, et lapsed ei näe. Laps peab käega katsudes ja palle laual vaadates ära arvama, kas kotis on suurem või väiksem pall. Pärast seda võtab laps palli kotist välja ja teised otsustavad, kas tal oli õigus või mitte.

Korjame seeni.

Eesmärk. Eristada mõisteid suur ja väike, üks ja palju.

Vahendid. Suured ja väikesed seenekujutised, mis kasvavad mängumetsas, igale lapsele korv, õpetajal suur korv.

Käik. Õpetaja vaatleb koos lastega üht suurt ja paljusid väikseid korve. Ta teeb lastele ettepaneku minna seeni korjama. Iga laps saab ühe väikese korvi, õpetaja suure korvi.

Ülesanne lastele: igaüks leiab ühe väikese seene, paneb selle oma korvi ja ühe suure seene, mille toob õpetaja korvi. Lõpuks korratakse, et metsas kasvab palju suuri ja väikseid seeni. Iga laps korjas ühe suure ja ühe väikese seene. Igas väikeses korvis on üks väike seen ja suures korvis on palju suuri seeni.

Jänesed.

Eesmärk. Eraldada mõisteid suur ja väike.

Vahendid. Igale lapsele üks suur ja üks väike porgand, suured ja väikesed mängujänesed ja alus jäneste siluettidega.

Käik. Õpetaja jutustab lastele, et aasal keksivad jänesed. Jäneseid on palju. Suured on emad – isad, väikesed on pojad. Õpetaja laseb lastel leida jänkuema, -isa ja poja ning grupeerida nad perekondadesse.

Õpetaja ütleb, et jänestel on kõhud tühjad ja laseb lastel võtta korvist ühe suure porgandi ühte kätte ja väikese teise kätte. Anda suur porgand suurele jänesele ja väike väikesele.

Kelle pojad?

Eesmärk. Süvendada mõisteid suur ja väike, õpetada õigesti nimetama loomapoegi.

Vahendid. Loomade ja nende poegade pildid.

Käik. Õpetaja jaotab loomapoegade pildid laste vahel ja jätab endale suurte loomade pildid.

Õpetaja räägib ja näitab kassi pilti: „Kass kõnnib ringi, näub ja otsib oma poegi. Kassipojad on väikesed ja vastavad emale „näu“. Kus on kassipojad?“ Lapsed, kelle käes on kassipoja pildid vastavad õpetajale näugumisega. Enne järgmise looma juurde minekut, korratakse üle veel mõisted suur kass ja väikesed pojad.

Kes on suurem.

Eesmärk. Suuruste võrdlemine.

Vahendid. Pabernukud – ema ja laps ja isa ja laps. Riided neile.

Käik. Võrrelda suuruse poolest ema ja last. Pärast võrrelda isa ja last. Riietada neid. Küsida, et kellele sobib näiteks sinine mantel.