Õppemäng: Tunne kaas-, sulg- ja täishäälikuid.


Vahendid: lõngapallid, sinine, punane ja roheline karp.

Eesmärk: kinnistada mõisteid sulg-, kaas- ja täishäälik.

Mängu käik: Täna tahtsid kõik häälikud teile külla tulla ja ühte huvitavat lugu jutustada, miks neid just niiviisi kutsutakse. Kõikidel häälikutel on nimi ja perekonnanimi.

 

Täna jaotame kõik pallikesed perekonnanime järgi väiksematesse karpidesse. Punasesse karpi paneme kõik täishäälikud, sest nemad on hästi rõõmsad, tahavad palju hõisata ja hääl kostab neil kaugele. Kordamööda tuleb laps õpetaja juurde ja paneb täishääliku oma koju. Õpetajaga koos korratakse kõikide häälikute nimesid.

 

Kaashäälikute pere armastab rahulikumat sinist värvi. Nendegi hääli võime kuulda, aga need pole nii kõlavad. Kaashäälikute pere elab sinises karbis. Paneme koos kõik kaashäälikud sinisesse karpi ja nimetame neid.

 

Nagu te näete on mul alles veel 6 rohelist palli, need on kaashäälikute murelapsed, sest neil on kogu aeg hääl ära. Päike tahtis neid rõõmustada ja saatis oma kollased kiired neid soojendama. Sinine ja kollane värv segunesid ja murelaste riided muutusid rohelisteks. Rohelist on aga kerge märgata ja koos teiste häälikutega muutub kuuldavaks ka nende sosistav hääleke. Nimetame häälikud  ja asetame nad rohelisse karpi.

 

Sõnades on tähtis koht nii täishäälikutel kui kaashäälikutel. Häälikud võivad kõlada lühemalt ja pikemalt. Vastavalt kõla pikkusele moodustuvad uued sõnad. Täna said kõik häälikud endale kodud, külas hakkavad nad meil sageli käima, sest neil on huvitavaid mänge mida teiega koos mängida.